• Sterylizatory do gabinetów kosmetycznych i salonów fryzjerskich

Sterylizator do narzędzi kosmetycznych to niezbędne urządzenie, które pozwala na jak najskuteczniejszą procedurę dezynfekcji w najlepszych tradycjach salonu o nienagannej reputacji. Wysokiej jakości sterylizacja narzędzi wykorzystywanych w pracy zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne klientów, pozwalając uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się jakichkolwiek infekcji czy chorób.

Sterylizator kosmetyczny - jaki wybrać?

Sterylizacja narzędzi do manicure, kosmetologii czy fryzjerstwa to obowiązkowy i ważny etap w pracy profesjonalnych mistrzów. Do kwestii ich sterylizacji należy podchodzić bardzo odpowiedzialnie, ponieważ jest to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia klienta.

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sterylizatorów kosmetycznych.

Sterylizator narzędzi kosmetycznych - zalety

Urządzenie do sterylizacji jest koniecznością w każdym gabinecie kosmetycznym i salonie fryzjerskim. Sterylizator kosmetyczny posiada liczne zalety obejmujące zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji, ochronę skóry, zachowanie jakości narzędzi i utrzymanie bezpieczeństwa Twoich klientów. Urządzenia do sterylizacji w gabinecie kosmetycznym wykorzystują wysoką temperaturę lub promieniowanie UV, aby zabić bakterie, wirusy i grzyby. Istnieje wiele różnych typów urządzeń sterylizacyjnych na rynku, a każdy z nich powinieneś wybrać do własnego zapotrzebowania.


Jeśli jesteś profesjonalistą w dziedzinie urody, to wiesz, jak ważne jest posiadanie sterylizatora do swoich narzędzi. Najważniejszą zaletą jest to, że zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Bakterie, wirusy i grzyby mogą powodować poważne infekcje, więc ważne jest, aby je zabić, zanim będą miały szansę się rozprzestrzenić. Kolejną zaletą korzystania z urządzenia do sterylizacji jest to, że chroni skórę. Sterylizacja narzędzi przed każdym użyciem pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii, które mogą powodować poważne problemy skórne. Wreszcie, sterylizator fryzjerski pomaga zachować jakość narzędzi. Wysokiej jakości narzędzia mogą być drogie, więc ważne jest, aby o nie dbać. Sterylizacja narzędzi pomaga zapobiegać rdzewieniu i korozji, które mogą uszkodzić narzędzia w czasie.

image

Sterylizatory UV do narzędzi kosmetycznych

Sterylizator UV jest niezastąpionym urządzeniem służącym do przechowywania wysterylizowanych narzędzi, a także służy do ich dezynfekcji. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na ten ważny fakt, ponieważ nie pełni on funkcji sterylizacji.

Główne zalety sterylizatora UV:

 • dostępna kategoria cenowa;
 • żarówki UV można łatwo wymienić.

Wśród jego wad można wyróżnić niemożność przeprowadzenia pełnej sterylizacji urządzeń.

Zaleca się użycie dodatkowego sterylizatora po sterylizatorze UV.

Jak działa sterylizator UV do narzędzi kosmetycznych?

Promienie ultrafioletowe emitowane przez sterylizator UV kosmetyczny przenika przez czynniki chorobotwórcze i zabijają ich DNA. Jest to ważne, ponieważ DNA jest podstawowym fundamentem zdolności organizmu do funkcjonowania i rozmnażania, więc wyeliminowanie DNA uniemożliwia aktywność i wzrost danego organizmu. 

Światło UV ma trzy długości fal:

 • UV-C od 200nm (nanometrów) do 280nm,
 • UV-B od 280 nm do 315 nm i
 • UV-A od 325nm do 400nm.

Sterylizator fryzjerski UV wykorzystuje promieniowanie UV-C, które niszczy DNA i uniemożliwia replikację i rozmnażanie bakterii, wirusów, grzybów i innych zanieczyszczeń. Dlatego metody dezynfekcji UV zmniejszają liczbę żywych mikroorganizmów poprzez ich dezaktywacę. Istnieje zerowa szansa, że jakikolwiek organizm mikrobiologiczny przeżyje działanie sterylizatora ultrafioletowego, jeśli zostanie użyty we właściwej dawce. Tak więc proces UV jest uważany za najlepszą opcję do dezynfekcji.

Główne zalety sterylizatora UV

 • Wszechstronny
 • Przyjazny dla środowiska — podczas procesu dezynfekcji nie powstają żadne szkodliwe produkty uboczne.
 • Wydajny – wszystkie organizmy biologiczne są podatne na działanie sterylizatora ultrafioletowego.
 • Ekonomiczny – najbardziej opłacalny system dezynfekcji na rynku.
 • Szybki – proces UV działa natychmiast, gdy promienie UV wchodzą w kontakt z organizmem.
 • Łatwy do zarządzania – zaawansowane funkcje pozwalają na niesamowitą dokładność i monitorowanie.

 

image

Sterylizator gorącym powietrzem

Sterylizator suchym gorącym powietrzem najczęściej nadaje się do profesjonalnego użytku w manicure i innych gabinetach kosmetycznych. Jest uważany za jeden z najskuteczniejszych sterylizatorów, zdolny do głębokiego czyszczenia ze wszystkich zanieczyszczeń i wirusów. Jego głównym efektem jest obróbka cieplna urządzeń.

Zalety takiego sterylizatora można nazwać:

 • eliminacja korozji na narzędziach metalowych;
 • sterylizacja całej powierzchni instrumentu.

Suchy sterylizator ma kilka wad, które należy również wziąć pod uwagę przy zakupie:

 • sterylizacja zajmuje dużo czasu (do 120 minut); 
 • materiały o właściwościach palnych (papier, pergamin) nie nadają się do sterylizacji w sterylizatorach gorącym powietrzem. Najczęściej podczas pracy z suchym ciepłem do sterylizacji stosuje się opakowanie kraft, które jest w stanie zachować sterylność narzędzi do 20 dni; 
 • wysoki koszt

 

Sterylizator suchym gorącym powietrzem - zasada działania

Jeśli poszukujesz obecnie nowego sterylizatora do swojego gabinetu kosmetycznego, lub salonu fryzjerskiego, możesz się zastanawiać, jak działa sterylizacja suchym gorącym powietrzem. Mówiąc najprościej, sterylizacja suchym powietrzem działa poprzez użycie gorącego powietrza do zabicia mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Powietrze jest podgrzewane do temperatury pomiędzy 160°C a 180°C, które krąży wokół komory. Ta wysoka temperatura zabija bakterie, grzyby i inne zanieczyszczenia natychmiast. Jedną z zalet sterylizacji suchym gorącym powietrzem jest to, że można ją stosować do materiałów wrażliwych na ciepło, takich jak plastik i elementy elektroniczne. To dlatego, że komora sterylna nie jest w bezpośrednim kontakcie z elementem grzewczym. Chroni to delikatne przedmioty przed uszkodzeniem. Jest to świetna alternatywa dla stosowania środków chemicznych, które mogą być nieprzyjazne dla człowieka. 

Sterylizator gorącym powietrzem jest najbardziej skutecznym urządzeniem, ponieważ zabija bakterie i wirusy we wszystkich stadiach ich cyklu życiowego. Obejmuje to jaja i zarodniki, które są odporne na działanie środków chemicznych i innych metod sterylizacji. Suche powietrze lepiej penetruje powierzchnie, docierając do małych szczelin i miejsc, do których inne metody nie mogą dotrzeć. Sterylizacja na sucho jest popularnym wyborem gabinetów kosmetycznych i salonów fryzjerskich, ponieważ jest skuteczna w zabijaniu mikroorganizmów i może być stosowana na delikatnych materiałach. 

  image

Sterylizator kulkowy

Sterylizator kulkowy doskonale nadaje się do sterylizacji, zarówno do użytku domowego, jak i w gabinetach kosmetycznych przez manikiurzystki i kosmetologów. Ze względu na wysoką temperaturę sterylizator doskonale dezynfekuje narzędzia. Również za pomocą specjalnej metody podgrzewania kulek następuje perfekcyjna sterylizacja oraz eliminacja bakterii i wirusów.

Można wyróżnić szereg jego zalet:

 • szybkie nagrzewanie;
 • optymalny koszt;
 • szybki czas sterylizacji (do 20 sekund);
 • niskie zużycie energii.

Ten sterylizator jest idealny dla salonów kosmetycznych o dużym przepływie klientów, ponieważ nadaje się do sterylizacji dużej liczby instrumentów.

 

Sterylizator kulkowy zasada działania

Sterylizator kulkowy to urządzenie, które służy do czyszczenia i sterylizacji metalowych narzędzi kosmetycznych, fryzjerskich i innych akcesoriów używanych w pracy. Sterylizator jest kluczowym elementem wyposażenia każdej placówki kosmetycznej i salonów fryzjerskich, ponieważ skutecznie dezynfekuje przybory wielokrotnego użytku. Zasada działania urządzenia opiera się na oddziaływaniu wysokich temperatur na powierzchnię urządzenia, która powstaje podczas podgrzewania kulek kwarcowych w zbiorniku sterylizatora. Metalowy pojemnik, w którym umieszczone są kulki, utrzymują narzędzia w żądanym położeniu, umożliwiając sterylizację za pomocą temperatury.

Czy sterylizator kulkowy jest skuteczny?

Tak, sterylizator kosmetyczny kulkowy to skuteczne urządzenie do sterylizacji metalowych narzędzi używanych zarówno w pracy, jak i w domu. Urządzenie elektroniczne służące do szybkiej sterylizacji maszynek do strzyżenia oraz innych metalowych narzędzi i części. Wewnątrz sterylizatora znajdują się specjalne kulki, które utrzymują narzędzie w pożądanej pozycji i umożliwiają sterylizację w wysokiej temperaturze. To doskonałe rozwiązanie do dużych gabinetów, w których wymagana jest częsta sterylizacja dużej ilości przyborów.