Myjka ultradźwiękowa a sterylizator kulkowy

Sterylizacja i dezynfekcja to procesy, które wymagają odpowiednich narzędzi. Wybór odpowiedniego urządzenia jest zależny od higienicznych efektów, jakie chcemy uzyskać oraz przedmiotów, które będziemy oczyszczać lub wyjaławiać. Do zaawansowanych metod usuwania drobnoustrojów potrzebny będzie profesjonalny sprzęt, taki jak myjka ultradźwiękowa lub sterylizator kulkowy. Urządzenia te stosowane w miejscach wymagających szczególnej septyki — takich jak szpitale, warsztaty, laboratoria, salony urody i domy prywatne. Dowiedz się, które z przedstawionych narzędzi będzie bardziej odpowiadało Twoim potrzebom.

Co to jest myjka ultradźwiękowa?

Myjka ultradźwiękowa to nowoczesne urządzenie czyszczące i dezynfekcyjne. Aparaty te usuwają drobnoustroje, wykorzystując zjawisko kawitacji, polegające na wywołaniu w roztworze myjącym intensywnych fal ciśnieniowych, powstających wskutek implodujących pęcherzyków powietrza. 

Co można myć w myjce ultradźwiękowej? 

Korzystając z myjki ultradźwiękowej, należy wziąć pod uwagę ilość i skład materiałowy produktów, które będziemy oczyszczać. Należy także liczyć się z potrzebą zakupu odpowiedniego preparatu, który umożliwi powstanie procesu kawitacji oraz ma właściwości dezynfekujące. Czyszczenie ultradźwiękami to sprawdzona i przyjazna środowisku procedura — zwłaszcza w przypadku skomplikowanych lub delikatnych tekstur i powierzchni. Jest to zwykle jedyna szansa na usunięcie brudu i drobnoustrojów bez użycia agresywnych i szkodliwych środków chemicznych. Myjki ultradźwiękowe służą do głębokiego czyszczenia materiałów metalowych, wielu rodzajów tworzyw sztucznych, gumy czy szkła. Poddawane procesowi materiały muszą być jedynie odporne na zanurzenie w cieczach o właściwościach detergentów oraz muszą tolerować wyższe temperatury. Myjki ultradźwiękowe są stosowane na szeroką skalę przez jubilerów, kosmetyczki, zegarmistrzów, lekarzy i wielu innych fachowców, wymagających precyzyjnego i nieagresywnego oczyszczenia używanych przedmiotów. Urządzenia ultradźwiękowe są także coraz częściej stosowane w prywatnych gospodarstwach domowych, ponieważ nie stanowią już szczególnie dużego obciążenia kosztowego. Współczesne zaawansowane myjki mają stosunkowo niewielkie rozmiary i są łatwe w obsłudze, dzięki czemu nawet, osoby prywatne, bez specjalistycznego przeszkolenia mogą dokładnie i bez wysiłku wyczyścić złotą i srebrną biżuterię, sztućce czy zegarki.

Sterylizator kulkowy — co to jest?

Oprócz myjki ultradźwiękowej sterylizator kulkowy jest kolejnym, często stosowanym urządzeniem w branży medycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej czy tatuatorskiej. Działanie aparatu kulkowego jest proste i skuteczne. Urządzenie ogrzewa wewnątrz małe kulki do temperatury około 250 stopni Celsjusza, dzięki czemu można w nim sterylizować narzędzia wielokrotnego użytku. 

Jak działa sterylizator kulkowy?

Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia konieczne jest zapoznanie się z instrukcją jego obsługi. Najpierw należy napełnić sterylizator kulkami, zamknąć pokrywę i podłączyć urządzenie do prądu.

Nie powinno się otwierać pokrywy w trakcie nagrzewania kwarcowych kulek, ponieważ bardzo wysoka temperatura panująca w aparacie mogłaby spowodować przypadkowe oparzenia. Aby nagrzać wnętrze sterylizatora do wymaganych 250 stopni Celsjusza, z reguły potrzebne jest 15 minut. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury należy ostrożnie umieścić wszystkie sterylizowane elementy. W zależności od urządzenia, do pełnej sterylizacji wystarczy z reguły 30 sekund. 

Myjka ultradźwiękowa i sterylizator kulkowy — cena

Ceny myjek i sterylizatorów mają bardzo szeroką rozpiętość, Głównymi czynnikami wpływającymi na wartość urządzeń jest ich specyfikacja, pojemność, stopień zaawansowania, a także producent. Najtańsze egzemplarze można kupić za około 160 zł, niemniej są to najczęściej urządzenia o małej objętości i podstawowej funkcjonalności, Jeśli szukamy bardziej zaawansowanego aparatu, warto wybrać sprawdzony i zaawansowany technologicznie sprzęt. Pamiętajmy, że jest to urządzenie, które będzie nam służyło przez długi czas. Warto więc jednorazowo zainwestować i cieszyć się profesjonalną jakością i użytecznością na lata.

Przejdź do działu Dezynfekcja i sterylizacja >>>