• Autoklawy kosmetyczne i medyczne - klasa B i N

Wszelkie zabiegi wymagające styczności z ciałem pacjenta i klienta powinny bazować na zachowaniu odpowiednich standardów higieny. Szczególny nacisk należy kłaść na procedury inwazyjne, a więc stomatologię, tatuaż, makijaż permanentny, badania laboratoryjne. Wówczas obecność sterylizatora w gabinecie jest obowiązkowa. 

Autoklaw kosmetyczny jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego gabinetu medycyny i kosmetologii estetycznej, salonów spa i fryzjerskich oraz studia tatuażu i piercingu.

Stolik pod autoklaw ATLAS
Stolik pod autoklaw ATLAS
Produkt niedostępny

Autoklaw kosmetyczny - zasada działania

Autoklaw jest sterylizatorem parowym, czyli obróbka odbywa się poprzez wystawienie narzędzi na działanie pary wodnej.

Zasada działania urządzenia jest dość prosta:

  • Wszelkie przedmioty umieszczasz w aparacie, po uprzednim zapakowaniu ich w papierową torbę;
  • Po włączeniu urządzenia woda w zbiorniku jest podgrzewana. Para uzyskana w wyniku podgrzewania podawana jest do komory, z której uprzednio wypompowywane jest powietrze. Wzrost temperatury następuje jednocześnie ze wzrostem ciśnienia, co skutkuje dużą penetracją pary i całkowitym oczyszczeniem narzędzi;
  • Po zakończeniu cyklu wyjmujesz worek za pomocą pęsety chwytającej.

Ze względu na to, że narzędzia jest sterylizowane w warunkach próżniowych, wewnątrz urządzenia można umieszczać dowolne przedmioty. Nawet przy obecności elementów gumowych i tekstylnych.

 

Na podstawie obowiązujących norm możemy podzielić autoklawy na klasy: 

Autoklaw kosmetyczny klasa B

Autoklaw klasy B zapewnia efektywny sposób sterylizacji instrumentów i urządzeń medycznych, zarówno opakowanych, jak i nieopakowanych. Ten typ autoklawu wykorzystuje system próżni frakcyjnej, która pozwala na redukcję zawartości powietrza wewnątrz komory sterylizacyjnej. Ta metoda pozwala na skuteczną sterylizację porowatych, masywnych struktur oraz wąskokanałowych instrumentów.

Autoklaw klasa N

Autoklaw kosmetyczny klasy N nie spełnia normy europejskiej EN 13060, dlatego jest przeznaczony do sterylizacji tylko narzędzi litych. Nie nadaje się tym samym do wyjaławiania nieporowatych, prostych i nieopakowanych materiałów.


Autoklaw kosmetyczny: wady i zalety parowej sterylizacji narzędzi 

Autoklaw to bardzo częsty wybór wielu profesjonalnych salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Jaka jest szczególna cecha tego urządzenia?
Otóż obróbka cieplna narzędzi odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, czyli do 1500 stopni Celsjusza. Ponadto metalowa komora, w której znajdują się sterylizowane instrumenty, może mieć różne objętości, w zależności od modelu urządzenia. To istotny parametr, ponieważ wyjaławiane przybory muszą być ułożone cienką warstwą w pojemniku. Im więcej narzędzi musimy przeznaczyć do sterylizacji, tym większy powinien być autoklaw, jeśli chcemy zaoszczędzić więcej czasu. 

Autoklaw, jak każde wysoko wyspecjalizowane urządzenie ma swoje zalety i wady.

Zalety obejmują:

  • głębokie przenikanie pary do wyjaławianych instrumentów, zapewniające dokładną sterylizację;
  • ochrona i wykluczenie czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na kosmetyczne i medyczne narzędzia (korozja, erozja);
  • krótki czas procedury.

Główną wadą autoklawu jest przede wszystkim jego wysoka cena. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup tak kosztownego urządzenia, dlatego najczęściej jest to element wyposażenia profesjonalnych salonów, rzadziej pełni rolę sprzętu przeznaczonego na użytek domowy.

Autoklaw SUN, SteamIT, Lafomed, MONA

Zapewniamy sprzęt najwyższej jakości, dlatego sprzedajemy produkty czołowych producentów urządzeń do sterylizacji, dedykowanych do gabinetów kosmetycznych i placówek medycznych.