• Autoklawy kosmetyczne i medyczne

Autoklaw powinieneś kupić, jeśli Twoja działalność związana jest ze świadczeniem usług medycznych. Jeśli zajmujesz się pedicure, manicure, tatuażem, makijażem permanentnym, stomatologią, badaniami laboratoryjnymi, obecność takiego urządzenia w gabinecie jest obowiązkowa.

Zasada działania autoklawu

Autoklaw jest sterylizatorem parowym, czyli obróbka odbywa się poprzez wystawienie narzędzi na działanie pary wodnej.

Zasada działania urządzenia jest dość prosta:

  • Wszelkie przedmioty umieszczasz w aparacie, po uprzednim zapakowaniu ich w papierową torbę;
  • Po włączeniu urządzenia woda w zbiorniku jest podgrzewana. Para uzyskana w wyniku podgrzewania podawana jest do komory, z której uprzednio wypompowywane jest powietrze. Wzrost temperatury następuje jednocześnie ze wzrostem ciśnienia, co skutkuje dużą penetracją pary i całkowitym oczyszczeniem narzędzi;
  • Po zakończeniu cyklu wyjmujesz worek za pomocą pęsety chwytającej.

Ze względu na to, że narzędzia jest sterylizowane w warunkach próżniowych, wewnątrz urządzenia można umieszczać dowolne przedmioty. Nawet przy obecności elementów gumowych i tekstylnych.

 

Autoklaw, wady I zalety

Autoklaw to częsty wybór wielu profesjonalnych salonów, ponieważ dzięki urządzeniu zachodzi ciągły proces pracy. Jaka jest jego szczególna cecha? Obróbka cieplna narzędzi odbywa się w wysokiej temperaturze, czyli do 1500 stopni Celsjusza. Jest to komora metalowa i może mieć różne objętości. W celu prawidłowej pracy z autoklawem, urządzenia muszą być ułożone cienką warstwą.

Autoklaw ma zalety i wady.

Zalety obejmują:

  • głębokie przenikanie pary do obrabianego narzędzia;
  • wykluczenie negatywnego wpływu na narzędzia (korozja, erozja);
  • krótki okres czasu na głęboką sterylizację.

Wadami autoklawu są przede wszystkim jego wysoka cena. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup autoklawu, dlatego najczęściej kupuje się je do pracy w profesjonalnych salonach, a nie do użytku domowego.